Chceš vedieť ako žiť zdravo, získať tipy na chutné recepty a pritom vyzerať dobre ? + ZDARMA "5 TIPOV AKO ŽIŤ FRESH"

Food revolution day Jamie Olivera je za nami a neuveríte, čo priniesol (fotky a recept v článku)

O čom je tento deň?

Food Revolution Day je celosvetová kampaň, ktorú založil známy šéfkuchár Jamie Oliver z Veľkej Británie. Jej cieľom je vrátiť vzdelávanie o stravovaní naspäť do školských osnov. Projekt je výzvou nielen pre školy, materské školy, ale aj všetkých ľudí, aby venovali svoj čas a pozornosť tomu, čo budú konzumovať. „Aj na Slovensku si ľudia zaslúžia takéto zdravé jedlo nielen vidieť, vedieť o ňom, ale aj ho zažiť a ochutnať, práve preto sme radi, že aj pomocou tejto kampane im to umožňujeme,“ prezradila nám jedna z organizátorov Janka Chytráčková, ktorá je ambasádorkou Food Foundation Jamieho Olivera na Slovensku.

 

TU nájdete fotky z podujatia 

Hlavne o deťoch

Pri tejto kampani sa myslí práve na deti. „V piatok 20. mája sme sa venovali vybraným školám, kde sme navštívili deti už od prvých ročníkov. Aj myšlienkou Jamieho Oliviera je vzdelávať o stravovaní už od malička,“ dodala. V tento deň bolo na každom z nás, aby sme zvážili, aké jedlo si zvolíme. Hlavne aby bolo zdravé.

 

Sobota patrila verejnosti

V sobotu bolo podujatie otvorené verejnosti, a preto sa presunulo do priestorov Kasarní/Kulturparku. Počas tohto dňa mali ľudia možnosť zúčastniť sa školy varenia, ktorú viedli Jozef Hromják (šéfkuchár hotela Hilton a člen Národného tímu kuchárov) a Tomáš Jakab (držiteľ ocenenia VÍŤAZ Košický kuchár 2015). V nej sa okrem iného naučili, ako si upiecť zdravý chlieb, pripraviť vegánske špeciality, mäsá a na záver chutné sladkosti. V sprievodnom programe sa preberala téma zdravé desiaty pre deti, dokonca sa krstila kniha Janky Chytráčkovej s názvom Ako ušetriť pri nákupe v potravinách. Návštevníci si počas celého dňa mohli pozrieť a ochutnať produkty aj lokálnych vystavovateľov či už priamo z Košíc, východného Slovenska a niektorých s produktami tak špecifickými, že došli aj z ostatných kútov Slovenska.

 

TU nájdete fotky z podujatia

 

Košičania prekvapili

„Ja osobne som zástankyňou myšlienky Clean eating. To znamená, že jedlo by malo byť čo najmenej spracované. Takže žiadne predvarené a predpripravené jedlo,“ povedala ambasádorka Food Foundation Jamieho Olivera. O tom, že Košičanov zdravá strava zaujíma, vypovedala aj návštevnosť, ktorá príjemne prekvapila aj samotných organizátorov. Michal Šenitko si nedovolil ohodnotiť, či obyvatelia Košíc jedia zdravo. „Aj keď je trendom používať lokálne suroviny, ľudia pozerajú na peniaze. Pri prevádzkach vidím menší problém aj v legislatíve. Keď si reštaurácia sama nazbiera, poprípade dopestuje suroviny alebo bylinky, nemá doklad o pôvode. Potom je veľmi ťažké prejsť tou pomyselnou horou legislatívy a použiť ich v kuchyni. Netvrdím ale, že to tak nikto nerobí.“ Košičania nás prekvapili a trh na Dominikánskom námestí bol v sobotu doslova preplnený. Okrem ovocia a zeleniny bol veľký dopyt po sadeničkách. V nedeľu sa podujatie presunulo do košickej reštaurácie Primi, kde si ľudia mohli upiecť svoju zdravú pizzu. My veríme, že tento víkend poslúžil ako inšpirácia a ľudia si tak uvedomili, že jedlo môže byť zdravé a chutné zároveň .

 

TU nájdete ďalšie fotky z podujatia

 

A Keďže partnerom podujatia Food revolution day Košice bola RYBA Košice, ktorá tento rok oslavuje 70. výročie, my pokračujeme v oslave chutného a zdravého jedla aj po 21.máji a pripravili sme si pre vás túto chuťovo fantastickú rybku.

 

Pečená treska s kuskusom pre 1 osobu

 

Potrebujeme:

1 filet tresky

100g kuskus

paprika

cuketa

(môžete použiť akúkoľvek zeleninu, ktorú máte)

olivový olej

soľ, čierne korenie

 

Trvanie: 30 minút aj s prípravou

 

Postup: Kuskus zalejeme horúcou vodou podľa návodu. 

Na panvici na olivovom oleji opečieme na kocky nakrájanú zeleninu, kým zmäkne.

Pridáme k nej kuskus, premiešame.

Osolíme, okoreníme.

 

Medzitým- osolíme a okoreníme filet tresky a opečieme ho na panvici s trochou olivového oleja z každej strany 2-3 minúty, záleží podľa hrúbky filetu.

Voilá- môžeme podávať :)

 

Jednoduchý, rýchly a zdravý recept.

 

 

 

 

 

Páčil sa ti tento článok? Prihlás sa na odber (je to ZDARMA!)Ako každá žena, aj ja veľmi rada ušetrím pri nákupoch :) Nechcem potraviny vyhadzovať, ale efektívne nakúpiť a aj všetko skonzumovať. Práve preto som vďačná za každú radu z knihy Ako ušetriť pri nákupe v potravinách.

- Katka
milovníčka chutného jedla
Všetky referencie >>>